Термін "рейдерство" все частіше зустрічається в заголовках новин. За останні 7 років, згідно з даними відкритих джерел, у нашій країні відбулося близько 3300 рейдерських захоплень. Спроб було ще більше. Офіційна статистика не відображає усієї картини, адже часто такі дії кваліфікуються як хуліганство, а не як незаконне заволодіння майном чи протидія законній господарській діяльності.
Рейдерство: поняття та основні види
Рейдерство – це бізнес із кримінальною складовою. Поглинання підприємств відбувається проти волі законних власників. Таке захоплення нерідко призводить до травм персоналу та власників, супроводжується погрозами, шантажем, викраденнями та іншими методами терору. Метою атаки стають не лише великі заводи чи агрохолдинги, а й середній та малий бізнес. Нападу піддаються мережі аптек, логістичні та IT-компанії, торгові центри тощо.
Більшість атак на бізнес фіксується по місту Києву та Київській області. Відбувається все за однаковим шаблоном: озброєні та агресивні люди силовим шляхом проникають на територію підприємства, блокують роботу та оволодівають документацією, серверами компанії. При цьому нерідко правоохоронці не поспішають реагувати на протиправні дії загарбників.
Способів здійснити захоплення компанії безліч. Те, як діятиме рейдер, залежить від нього самого та захищеності компанії жертви. Поширені як силові методи, а й підробка документів, психологічний тиск, псування репутації, розкрадання конфіденційних даних підприємства. Класифікуються такі види рейдерства:
- • Біле – злиття відбувається в рамках закону. Для захисту від такого зазіхання також потрібні законні дії, які допомагають уникнути сценарію поглинання. Цей вид зустрічається переважно у країнах з розвиненою діловою сферою та грамотно складеним законодавством. Поки що рідкість у нашій країні.
- • Сіре - формально законодавство дотримується, але є корупційна складова, підкуп чиновників, підробка документів. Нерідко для здійснення операцій використовуються "чорні" нотаріуси. Захист від такого виду рейдерства має відбуватися в юридичній площині та надійному зберіганні правовстановлюючих документів.
- • Чорне – найпоширеніший вид. Супроводжується силовим тиском, шантажем, здирством та іншими явно протизаконними діями. Захист полягає у забезпеченні безпеки підприємства, організації надійної охорони, засобів відеоспостереження та захисту периметра.
Як зрозуміти, що готується захоплення компанії?
Щоб зрозуміти, що компанія потрапила у поле зору рейдерів, необхідно відстежувати дані у різних відкритих реєстрах. Як правило, ґрунт для захоплення готується із відкриттям фіктивних кримінальних справ, податкових перевірок. Тому важливо моніторити реєстри щодо будь-яких згадок, де фігурує підприємство.
Ознакою підготовки захоплення може бути виявлення неправильно заповнених документів, помилок у бухгалтерських звітах. Необхідно постійно проводити аудит документації, щоби вчасно виявити недобре. Нерідко диверсію проводить співробітник компанії, який виконує завдання недоброзичливців.
Різка скуповування 10 - 15% акцій компанії та їх концентрація в одних руках може стати тривожним дзвінком. Потрібно оцінювати розподіл акцій та розуміти, як, ким і для чого вони використовуються.
Ще один спосіб підготувати ґрунт для захоплення - введення компанії у стан банкрутства. Власнику важливо відстежувати кредиторську та інші види можливих заборгованостей. Якщо десь з'явилися борги, необхідно терміново застосовувати захисні заходи.
Впровадження перепусток та обмеження доступу персоналу до кабінетів, додаткові перевірки документації, допоможуть захиститися від подібних диверсій.
Що робити, якщо компанію намагаються захопити?
Якщо все ж таки не вдалося запобігти атакі, необхідно терміново скористатися послугами приватної охоронної компанії. Блокування доступу на територію та приміщення приміщення, особливо в кабінети з документацією, печатками, бухгалтерією та серверами, дозволить зірвати плани недоброзичливців.
Пам'ятайте, поліція їхатиме довго, а іноді взагалі не вдасться до жодних дій для запобігання правопорушенню. Послуг сторожа також замало захисту від натовпу добре мотивованих, озброєних людей.
Важливу документацію краще зберігати в партнерській адвокатській або охоронній компанії, а сервери, на які надходять дані камер відеоспостереження, повинні розташовуватися за межами підприємства. В ідеалі в іншій країні чи на території охоронної компанії.
Основне завдання – не допустити проникнення. Якщо рейдер отримає потрібні дані та фактичний контроль, то навіть за успішного перебігу розгляду в суді пройде час. За цей період потужності підприємства, обладнання, продукція можуть бути просто розпродані.
Не стати жертвою рейдерів можна, якщо звернутися по допомогу до професіоналів. Оптимально вживати превентивних заходів, а не чекати, коли хтось почне протиправні дії.
Убезпечивши свою компанію, ви зробите її не такою вже простою здобиччю в очах рейдерів, і є висока ймовірність, що вони не будуть витрачати сили і вступати в боротьбу. Якщо спроба захоплення реалізується, то професійна охорона зможе нейтралізувати нападників і захистити стратегічно важливі приміщення від проникнення зловмисників.
- Фізична охорона обектів будь якої складності.
- Охорона масових заходів, івентів, бізнес- конференцій, концертів.
- Броньовані авто та персональна охорона.
- Охорона та супровід цінних вантажів.
- Розробка,монтаж та обслуговування систем контролю доступу, сигналізацій та відеоспостереження.
- Оренда авто з водіем або без.
- Тренінги першої домедичноі допомоги.
- Тренінги самозахисту зі зброєю.
- Захист приватності. Виявлення та знешкодження засобів стеження та прослуховування.
- Групи швидкого реагування.
- Безпековий супровід фінансових угод.
- Юридичний супровід. Адвокати.
- Підбір, перевірка, навчання професійного персоналу першого кола безпеки.( охоронці, водіі, менеджери, секретарі, няні, повара, клінінг…)
- онлайн-чат
- форму зворотнього зв'язку на сайті
- e-mail - [email protected]
- за телефонами: (050) 376-09-02, (044) 344-68-34✅